Mamas and Papas

24. května 2008 v 23:02 | Mirka |  Hudební skupiny
Omlouvám se za případnou nepřesnost a kostrbatost textu, ale článek byl z větší části přeložen z angličtiny, kterou neovládám dvakrát dobře.

Mamas and Papas

Byla přední vokální skupina 60. let působící v Americe v letech 1965 až 1968.
Vydala pět alb a dosáhla na deset dodnes známých hitů (např. California Dreamin, Monday Monday, Creegue Alley, Dedicated to the Ona I Love). Sláva této kalifornské čtveřice byla založena nejen na jímavých vokálních harmoniích, ale také na efektní hippies prezentaci a Phillipsových autorských nápadech.
Skupinu založili Cass Elliot, John Phillips, jeho manželka Michelle Phillips a Denny Doherty, po dvou předchozích nepříliš úspěšných folkových skupinách (The Mugwumps a The New Journeymen). Po ukončení The New Journeymen odešli Doherty, John a Michelle Phillipsovi v lednu roku 1965 z The Virgin Islands s 9000 dolary. Cass Elliott je následovala o několik týdnů později. Po několika měsících jim již nezbylo dost peněz na cestu letadlem zpátky domů. S posledními 20 dolary v kapse John Phillips navrhl, že by mohli přijít k penězům hazardem. Michelle hrála kostky a navzdory tomu, že je nikdy předtím nehrála, vydělala víc než dostačující množství peněz k návratu do New Yorku. (Tento počátek historie skupiny je zachycen v písni Creegue Alley).
Název skupiny
Název kapely byl inspirován denní televizní talk show. Předtím, než vydala své první album If You Can Believe Your Eyes and Ears, byla skupina na krátký čas známa jako The Magic Circle. (magický kruh). Chtělo to jednodušší jméno na zapamatování. Když se jednou posadili doma a diskutovali o novém jméně, někdo pustil televizi, kde se zrovna vysílala talk show s členem Hells Anges. První věc, kterou slyšeli byla : "Teď se držte tady, Hossi. Někteří lidé nadávají naším ženám, že jsou levné, ale my jim říkáme naše Mamas." Elliot vyskočila a zvolala, "Jo! Chci být Máma." Michelle se připojila, že chce být "Máma" taky. John a Denny se na sebe podívali a John řekl: "Papas? Dobře, problém je vyřešen.
Historie
Čtveřice opustila Kalifornii doufaje, že se proslaví ve vzkvétající West Coast folkové scéně s folkovým zpěvákem Barrym McGuire. Elliot se prvně zdráhala připojit se ke skupině, ale po zkoušení pro Lou Adlera podepsala smlouvu s ostatními třemi členy. Aby si vydělali peníze poskytli vokální doprovod pro Mcguire premiérové album včetně verze skladby California Dreamin´. John Phillips považoval tuto skladbu za příliš dobrou na to, aby ji nechal Mcguire a skupina si natočila vlastní verzi této písně, která se prosadila v žebříčcích.
V rozhovorech se členové skupiny svěřili, že v nahrávacím studiu byli obvykle silně pod vlivem marihuany a dalších drog populárních v 60. letech.
Kvůli osobním problémům a nevěře byla Michelle Philips vyloučena ze skupiny v červnu 1966. Krátce po jejím odchodu byla vydána píseň I saw again. V té době si skupina našla novou zpěvačku, nahrazující Michelle, Jill Gibson, přítelkyni jejich producenta Lou Adlera. Gibsonova již byla známá písníčkářka, která vystupovala na několika albech zpěvácké dvojice Jan and Dean. Ačkoli nebyla Jill známa jako příliš dobrá zpěvačka, naučila se zpívat Michelliny party během třítýdenního pobytu v Londýně. Její vokály jsou na druhém albu skupiny The Papas & the Mamas s výjimkou prvních dvou skladeb, kde ještě účinkovala Michelle. Hlavně kvůli Johnovi, skupina znovu přivzala Michelle do skupiny na konci srpna 1966. Gibsonovou vyplatili a až po letech připustila, že se cítila zrazená Johnem. Manžele Phillipsovi se usmířili. Skupina pokračovala, nahráli třetí album Deliver, které mělo velký úspěch. Jenže v té době začal Denny pít, aby zapomněl na svou bývalou aférku s Michelle.
V červnu 1967 byli na festivalu Monterey International Pop Festival, kde skupina působila dost pochmurně. John, Michelle a Lou Adler totiž tento festival organizovali a neměli čas zkoušet. Další nepříznivý fakt byl, že Denny přijel z Kanady (odkud pochází) až na poslední chvíli. To vše se odrazilo na jejich výkonu.
Skupina se snažila pracovat na dalším albu, protože byli vázáni smlouvou. Jenže se jim nedařilo, proto se v říjnu 1967 rozhodli udělat si výlet do Evropy, pro povzbuzení nápaditosti. Když se v Anglii na večírku Cass bavila s Mickem Jaggrem, John měl nějakou urážející poznámku před hostem na její adresu. Není moc divu, že se naštvala a odešla pryč. Cass následně opustila i skupinu. Nahrávací společnost vydala Greates hits. Cass byla smlouvou zavázána na následující desku skupiny, a tak se objevila i na jejím 4. albu.
Rozpad
Skupina se rozpadla v červenci 1968. Uvízli ve víru osobních sporů, drog a neujasněných hudebních záměrů. Poté Cass připustila v rozhovoru, s časopisem Roling Stone, že chtěla na sólovou dráhu, která způsobila oficiální rozpad skupiny. Michelle zase tvrdila, že každý měl důvod skupinu opustit. Například ona byla těhotná, což podle ní byl dobrý důvod pro odchod. Poslední společné vystoupení skupiny Mamas and Papas bylo na The Ed Sullivan Show.
Už jen velmi málo slavných kapel 60. let se může sejít v kompletním složení. Z patrně nejslavnější americké west-coastové sestavy Mamas and Papas zbyl už jen jediný člen a to nejmladší Michelle Phillipsová. Cass Elliot zemřela 29. července 1974 na infarkt (nikoli na zadávení šunkovým sendvičem, jak se povídalo). Johnu Phillipsovi 18. března 2001 selhalo srdce a Denny Doherty zemřel 19. ledna 2007.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama